• Ново
Brightwell Aquatics Гребен BioFuel - Јаглерод Извор за Природни Фосфат и Нитрат Намалување за Сите Морски Гребен и Аквариум
zoom_in

Brightwell Aquatics Гребен BioFuel - Јаглерод Извор за Природни Фосфат и Нитрат Намалување за Сите Морски Гребен и Аквариум

DEN 919.20

Износ
check Во форма достапна за нарачката

Помага во одржување на балансот морски аквариум со зголемување на стапката на микробиолошка раст и репродукција, зголемувањето на стапката на фосфат-намалување и денитрификација.Може да се користи за да помогне да се забрза биолошка филтрација во нов сет-up; поттикнува polyp-проширување во сите корали.Го заменува "вотка метод" на микробиолошка активност-подобрување со сосема безбеден и биолошки-звук, не-запаливи алтернатива за користење на вотка или етанол.Индиректно бенефиции корали и други суспензија-хранење без 'рбетници, преку охрабрување на репродукција на bacterioplankton (важен извор на храна за суспензија-хранење без' рбетници).Направен во САД.Биолошка филтрација се користи живите организми да се отстрани материи од водни системи како природен резултат на нивното дишење и метаболички процеси.Овој начин на филтрација е на работа во било аквариум систем домување живи организми.Иако микроби (e.г.бактерии) се веројатно се одговорни за најголем број од хранливи материи-remineralization што се случува, oceanographic студии покажаа дека до 90% на растворен органски јаглерод присутни во seawater може да биде assimilated од planktonic бактерии (bacterioplankton).Овој хранлив асимилација истовремено ги отстранува азот (како амонијак, нитрат, и нитрати) и фосфор (како фосфат) од водата, што bacterioplankton многу ефикасна потоне на растворени органски материјал, кои инаку би гориво растот на микроорганизми како што се cyanobacteria и filamentous алги во aquaria.Bacterioplankton се исто така важен извор на храна за микроорганизмите, кои се во можност да го фати ги од водата колона.Во некоја смисла, користењето на овие микроби за контрола на растворени органски материјал, а потоа постепено отстранување на микроби себеси на континуирана основа преку протеини впивам и хранење активности на корали, школки, цевка црви, tunicates, сунѓери, и нивните сојузници, станува ефективен начин на хранливи материи-жетва.Истовремено, таа го промовира здравјето на овие суспензија-хранење организми преку постојано хранење (поттикнување polyp-проширување во многу видови на корали), и го промовира квалитетот на водата.Целиот процес бара соодветна јаглерод се присутни во употреблива форма.Во aquaria со тенденција кон покачена фосфат и нитрат концентрации, соодветен извор на јаглерод може брзо да стане исцрпена.Гребен Bio Fuel обезбедува извор на bioavailable јаглерод за да се осигура дека хранливи состојки remineralization е ефикасно и ефективно.

Избор на купувачот..