• Ново
1 ГР Athl/Атл/AΘA Нане во СИЦИЛИЈА 340BC Атена Ретки Denomination_in_description VF NGC
zoom_in

1 ГР Athl/Атл/AΘA Нане во СИЦИЛИЈА 340BC Атена Ретки Denomination_in_description VF NGC

DEN 11971.20

Износ
check Во форма достапна за нарачката

Предвидено со Сертификат за Автентичност и Доживотна Гаранција за Автентичноста со world - реномирани античка монета ЦНС III, стр. 288-289, на сос служ. 3-3/4 Certification : NGC Древните VF 4681625-011 AA, Раководител на Атена во Таванот шлем право.Женска фигура устоличена право, држи дланка гранка или жезол и основани лак.* Numismatic Забелешка : Оваа нане името е претходно misread како (Athl), во светлината на современите numismatic стипендија, АА е всушност Doric кратенка за Атена.Па затоа, името на оваа нане е непознат.Она што е познато е дека поголем bronzes биле повторно да се погоди на Syracusan прашања од периодот на 375-345 B. C. Сте наддавање на точната ставка на сликата, предвидени со Сертификат за Автентичност и Доживотна Гаранција за Автентичноста.Атена или Athene (латински : Minerva), исто така познат како Pallas Атена, е божица на војната, цивилизација, мудрост, сила, стратегија, занаети, правда и вештина во грчката митологија.Minerva, Атена е Роман инкарнација, ги слични атрибути.Атена е, исто така, прецизното придружник на херои и божицата на херојски потфат.Таа е богородица покровител на Атина.Атињаните изграден Партенон на Акропол на својот имењак град, Атина, во нејзина чест (Атена Партенос).Атена е култ како покровител на Атина се чини дека постоеле од најраните времиња и беше толку упорни дека архаичните митови за неа беа recast да се прилагодат на културни промени.Во нејзината улога како заштитник на градот (polis), многу луѓе во текот на грчкиот свет поклони Атена, како Атена Polias ("Атена на градот").Атина и Атена мечка etymologically поврзани имиња.Често Поставувани Questions Mr.Ilya Zlobin, светски познатиот експерт numismatist, enthu.

Избор на купувачот..