• Ново
1992 CA 1992 КАНАДА НОВА ШКОТСКА ПРОВИНЦИЈА Елизабета II Про 25C Добра Uncertified
zoom_in

1992 CA 1992 КАНАДА НОВА ШКОТСКА ПРОВИНЦИЈА Елизабета II Про 25C Добра Uncertified

DEN 1891.20

Износ
check Во форма достапна за нарачката

Предвидено со Сертификат за Автентичност и Доживотна Гаранција за Автентичноста со world - реномирани античка монета француски : забавувај се-cosse) е еден од тринаесет покраини и територии на Канада.Тоа е една од трите Поморски провинции и еден од четири Атлантските провинции.Нова Шкотска е латински збор за "Нова Шкотска".Повеќето од населението се на мајчин англиски јазик.Со население од 923,598 како на 2016 година, тоа е најнаселен на Канада четири Атлантските провинции.Тоа е земјата е вториот најгусто населен провинција и втората-за најмалата провинција од област, и по соседните Островот Принц Едвард.Нејзината област на 55,284 квадратни километри (21,345 sq mi) вклучува Кејп Breton Островот и 3,800 други крајбрежни острови.Полуостровот што го прави до Нова Шкотска е копното е поврзан со остатокот од Северна Америка од страна на Isthmus на Chignecto, на која во покраината земјиште границата со Њу Бранзвик се наоѓа.Провинцијата границите на Заливот на Fundy на запад и Атланскиот Океан на југ и исток, и е одвоен од Принцот Едвард Остров и на островот на Newfoundland од Northumberland и Кабот straits, соодветно.Земјата што се состои од она што е сега на Нова Шкотска е населен од страна на домородните Mikmaq луѓе со илјадници години.Во 1605, Acadia, Франција е прва Нова Франција полковникот.

Избор на купувачот..