• Ново
76th Воздух Гориво Ескадрила КС-10 Extender Модел
zoom_in

76th Воздух Гориво Ескадрила КС-10 Extender Модел

DEN 261.60

Износ
check Во форма достапна за нарачката

76th Воздух Гориво Ескадрила КС-10 Extender Model Fly со 76th Воздух Гориво Ескадрила во овој страна направена КС-10 Extender Модел.Секое парче е врежан од дрво и рачно насликани да обезбеди парче ќе ви се допаднат.Должина – 18 инчи.The 76th Воздух Гориво Ескадрила е дел од 514th Воздух Мобилност Крило на Mc Guire воздухопловната База, Њу Џерси.Тоа функционира Mc Donnell Douglas КС-10 Extender авиони за спроведување на воздухот гориво мисии како резерва вонреден единица на 305th Воздух Мобилност Крило.Единицата беше прв пат да се активира за време на како Douglas C-47 Skytrain транспорт единица што видов борба со 435th Војниците Превозникот Група во Западна Европа.Ескадрила полета падобранци на воздушни напади на Нормандија (Операција Доминирам); Јужна Франција (Операцијата Dragoon); Холандија (Операција на Пазарот Градина) и Германија (Операција Varsity).Тоа, исто така, полета борба resupply мисии во олеснување на Bastogne во 1945 година. The 76th беше доделена Почитувани Единица Цитат за своите постапки за време на инвазијата на Нормандија.Ескадрила беше активирана во резерва во 1947 година. Тоа беше повикан да активна должност во Март 1951 година за корејската Војна, служат во својот дом станица, Мајами Меѓународниот Аеродром.Тоа се врати на резерва должност во декември 1952 година. Во ноември 1959 година тој беше назначен директно до 435th Војниците Превозникот Крило во реорганизацијата на Континентална Воздух Команда резервни единици.Историја Светска Војна IIThe ескадрила беше првиот активира во Bowman Поле, Кентаки во февруари 1943 година, како една од оригиналните ескадрони на 435th Војниците Превозникот Група.Групата се користи Douglas C-47 Skytrains и Douglas C-53 Skytrooopers во подготовките за должност во странство со Деветти Воздухопловни Сили.The 76th лево на сад во октомври 1943 година, утврдувањето на РАФ Langar, Англија, во почетокот на ноември.На пристигнувањето, како што и започна обука за учество во брзата операција во текот Нормандија.Ескадрила летаа првите борбени мисии на D-Ден со отфрлање падобранци на 101st Воздухот.

Избор на купувачот..